Cyklovýlet: přes Českou Čermou do Pekla

Trasa: Hronov – Žďárky – Malá Čermná – Kudowa – Czermna – Česká Čermná – Peklo – Lipí – Náchod – Hronov (36 km).

Poutní místo v Kudowě

S manželkou jsme vyrazili v neděli 28.8. 2005 na kolách. Po hrozném srpnu, kdy bylo počasí na prd se udělalo na několik dní pěkně. Vyrazili jsme z Hronova přes Žďárky do Malé Čermné a přes hraniční přechod do PL do Kudowy.

Přes Kudovu se jede po modré tur. značce kolem kostela až k velké tržnici. Tady jsme trochu pátrali jak dál. Ale je to jednoduché, je to taková úzká cestička uhýbající vpravo před vjezdem do tržnice. Projeli jsme kolem rybníka dorazili k prvnímu prudkému stoupání. Nebylo dlouhé asi 30m (ale brutální). Nezapoměli jsme se otočit na pohled na Kudowu a pak jsme pokračovali stejně dlouhým a stejně prudkým sjezdem přes první lávku (taková tři volně položená prkna) přes potok. Následovali ještě asi tři přejezdy potoků a pak už jízda přes les a kořeny stromů. Stále se jede po modré tur. značce. Najednou se uprostře lesa objevila malá kaplička. Byli jsme u dalšího orientačního bodu.

Tady je potřeba kolo přenés po pár schodech dolu a zase nahoru. Kaplička a poutní místo s pramenem bylo hezky upravené. Bylo vidět, že se zde o to pěkně starají, byť je to uprostřed lesa. Dále jsme pokračovali po širší cestě z červené suti až ven z lesa. Mírným stoupaním po polní široké cestě se dorazí do polské Czermné. Zde je nutno dobře sledovat modrou značku, která ve finále vede mezi domky krátkým sjezdem k asfaltce. Po té se jede mírným stoupáním ke státní hranici.

Ještě tesně před hraniční závorou jsme se občerstvili dobrými ostružinami. Přes přechod jsme vystoupali zkrz Vrbiny až do České Čermné. Dále jsme se rozhodli pokračovat do Pekla po cyklostezce, která vede směrem na Borovou a několika metrech se odpojuje vpravo po zelené tur. značce po staré asfaltce. Jinak bysme si zajeli.

Sjezd do Pekla je asi 5km dlouhý. V Pekle jsme si odpočinuli a hlavně občerstvili. Bylo pěkné počasí a tak tam bylo plno návštěvníků.

Peklo

Z Pekla jsme vyrazili na Lipí asi 2 km stoupáním. V jednom úseku je dost prudké. Vyjeli jsme naproti hospodě odbočili vpravo na hlavní cestu a vlevo směrem na Náchod. Sjeli jsme do Náchoda a po cyklostezce jsme se vrátili do Hronova.

Ujeto: 36,7 km
Čas jízdy: 2h 21
Průměr: 15,5
Max. rychlost: 53,8 km/hod.
Počasí: krásně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..