Machovský kříž

Trasa: Hronov, Velký Dřevíč, Kozínek, Sudety, Machov, Řeřišným, Machovský kříž, Pasterka, Karlow,  Bukowina, Pstrazna, Doly, Žďárky, Hronov.

Machovský kříž

Zdroj 6.7.2009 – Nestálost počasí a samé přeháňky a bouřky dělá problém při správném výběru, kdy vyrazit na kolo. Ale tentokrát to vyšlo dokonale. Letos poprvé jsme vyrazili všichni tři s Michalem a Pepou. Měli jsme sraz v půl desáté, ale Michal měl drobet zpoždění. Mezitím u nás zastavili tři bikeři a ptali se na cestu, nakonec jsme se domluvili, že pojedou s námi, protože byli z Kladna a neznali to tady. Michal dorazil a tak jsme mohli vyjet. Už takto dopoledne bylo vedro.

První část cesty je již klasika z Hronova přes Lísky do Dřevíče a kolem dřevařských závodů na Kozínek. Tady je cesta dolem Metuje dost bahnitá po neustálých deštích, ale to jsem všem zdůrazňoval už na začátku. Stále tu ještě ležel strom přes cestu po nedávných vichrech. Za Kozínkem to bylo podobné, jen v řece nebylo tolik vody co před týdnem. Vyhoupli jsme se na asfaltku na Machov. Pod Srbečákem jsme zabočili na oblíbené Sudety, abychom nemuseli jet po silnici. Přesto jsme se na silnici vrátili abychom dorazili na machovské náměstí. Mysleli jsme, že si dáme pivo, ale hospoda byla zavřená. Bylo sotva půl jedenácté a pondělí, navíc svátek. Takže jsme se občerstvili ze vlastních zásob a pokračovali dál do Řeřišného. Tady toho měl už Pepa asi dost, protože odmítl jet mojí zkratkou po červené turistické a raději jel po silnici. V Řeřišném jsme se zase sjeli. Ve stoupání k rozcestí U Zabitého Pepa údajně (my si to nemyslíme, spíše nepřiznal, že nemůže) potřeboval na záchod. Od Zabitého nás totiž čekal nesadističtější výstup k Machovskému kříži. Byl to skutečně očistec. Michal to natřikrát dal, já šel kus pěšky. Kdysi zde byla cesta z obrovských balvanů, nyní jsou zasypány šotolinou s kamením.


Na Machovském kříži jsme čekali na  Pepu, který stále nejel a už se nám to zdálo divné. Zkouším volat, ale signál je tu mizerný. Nejde to. Vodafone má zde špatné pokrytí, můj T-Mobile je vpohodě. Nakonec pomohly SMS. On, ten trotl, uhnul U Zabitého namísto na Machovský kříž po zelené na Pánův kříž. To už naši tři hosté nechtěli dál čekat a rozhodli se pokračovat sami. Tak jsem jim vysvětlil kudy by měli jet. Měli chuť si dát v Pstražné pstruhy. My jsme dále čekali na Pepu. Když přijel, snažil se svalit vinu na mě, že jsem říkal, že jedeme na Pánův kříž. Tak jsem ho ujistil, a Michal to také potvrdil, že nic takového jsem neříkal. Odtud to pro nás byla nová, neprozkoumaná cesta. Odbočili jsme vpravo ke hraničním patníkům mezi CZ/PL. Byla zde jakási polsky značená cyklotrasa a tak jsme se jí drželi. Chvíli jsme jeli po hranici a pak se cesta stočila doprava, sjížděli jsme do Pasterky. Po tom utrpení ve stoupání to byla pohodová cesta. V Pasterce jsme dorazili až na rozcestí u autobusové zastávky, kde jedna cyklotrasa pokračovala po asfaltce kolem Hejšoviny vlevo a druhá po zelené cyklotrase vpravo.  My jeli vpravo. Rozhodli jsme se správně. Jednak cesta byla kratší, v tuto chvíli už kolegové začali spěchati domů, a také jsme nemuseli jet po asfaltu. Začali jsme stoupat, nejdříve po zatravněné rozmoklé cestě. Pak jsme přijeli do lesíka, kde se cesta změnila na kamenitou a příkřejší. Navíc po celé šíři cesty tekla voda! Tento kousek jsme museli kola vytlačit. Odměnou nám byla krásná panoramata po vyjetí z lesíka na pláň. Sjeli jsme do Karlowa a byli jsme spokojeni, jakou krásnou novou cestu jsme projeli. V Karlowě to již známe takže už jsme měli přesnou představu, jak máme daleko domů.

[ad name=“Ad do článku 468×60″]

Z Karlowa jsme sjeli až k odbočce na Bledné skály, kde jsme uhnuli na Bukowinu Klodzku. Pod Bukowinou jsme vyjeli z lesa na asfalt. Serpentinami jsme sjeli do Pstražné. Ještě jsme koukli, zda nebudou na pstruzích naši kolegové, ale nebyli. Domů jsme se vraceli přes Doly. Já zůstal na pivo, kamarádi spěchali domů.

Výpis computeru:
Ujeto: 37,16 km
Čas jízdy: 2h 40min
Průměr: 14,0 km/h
Nastoupané metry: 702 m

Online mapa trasy

Fotografie z trasy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..