Olešnice přes Peklo

Trasa: Hronov, Náchod, Peklo, Rokolský most, Rzy, Olešnice v Orlických horách, Ruské údolí, Kutl, Lewin Klodzki, Kudowa-Zdroj, Malá Čermná, Žďárky, Hronov. (63 km)

Peklo
Peklo

17.7.2009 – Sedím u počítače a venku prší. Prší dost. Je sotva sedmnáct stupňů. Se včerejším počasím se to nedá vůbec srovnat. Teplota se místy vyšplhala až ke 34 °C  bezvětří a jasno. Byl pátek a já měl volno, proto jsem neváhal a již dopoledne vyrazil na kolo.

Neujel jsem ani 500 m a musel jsem se vrátit, protože jsem si zapomněl mobil. Přeci jen jedu sám a tak je to taková krabička poslední záchrany. Z Hronova po cyklostezce do Náchoda a dále přes Ostrovy do Pekla ubíhala cesta bez problémů. Jen pár bruslařů se přimotalo do cesty. Po těch deštivých dnech jsem měl radost z teplého a slunného počasí. Do Pekla jsem dorazil bez většího úsilí a nemusel bych snad ani zastavovat, ale v obavách z velmi parného dne, jsem si zde koupil limonádu. Tím jsem ušetřil část z mé litrové láhve, kterou jsem si vezl sebou. Z další výbavy jsem v kapsách na dresu vezl kapesníky, cyklo-lekárničku, peníze, doklady a již vzpomínaný mobil. V kapsičce na rámu jsem měl ještě dlouhý dres (trochu paranoia) a foťák.

[ad name=“Ad do článku 468×60″]

Z Pekla jsem pokračoval po trase č. 4035, která mě dovedla až do Olešnice. Mírné stoupání z Pekla podél Olešanky je příjemné a nijak fyzicky náročné. Vlastně takové stoupání pokračuje od Rokolského mostu až do Olešnice, jen je to už po silnici, kde jezdí auta. Kolem rekreačního místa ASTRA ve Rzech, kde byl letos syn týden na táboře jsem vystoupal až do Olešnice na náměstí. Tradičně jsem si dal v hostinci Lovecký zámeček pivo a trochu si odpočinul. Bylo prima, že jsem mohl seděl na zahrádce a hlídat kolo. Udělal jsem pár fotek na náměstí a přemýšlel, kudy dál. Čas mě netlačil a tak jsem se rozhodl, že se podívám alespoň kousek do Ruského údolí.

Přejel jsem kousek na rozcestí do Horní Olešnice. Na rozcestí jsem odbočil vpravo na trasu č. 4326 (dle směrovky Knížecí cestu), která začala pořádně stoupat. Cesta byla stará asfaltka takže kromě stoupání neklade odpor. Kolem cesty byl les nebo vzrostlá tráva, na hory vidět nebylo. V trávě rostly květiny podobné diviznám, nevím jak se jmenují. Kdo je zná, napište to do komentáře. Stoupá se velmi pomalu. Asi po 3 km v jedné serpentině jsem se rozhodl, že to stačí a otočil to zpět. Kdybych ještě asi 1 km pokračoval, mohl jsem dorazit k další křižovatce nad Ruským údolím, ale to jsem netušil.

Vrátil jsem se tou samou cestou na náměstí v Olešnici a odtud pokračoval na hraniční přechod Kutl do Polska. K hranicím je tu pěkná nová asfaltka, tak se jede pěkně. Na polské straně je to o poznání horší. Za hranicemi jsem pokračoval až do Lewina Klodzki. Zde jsem pod krásným viaduktem přejel napříč hlavní silnici a pokračoval terénem. To jsem neměl dělat! Chtěl jsem se prostě vyhnou velmi frekventované silnici z Klodzka na Náchod. Bohužel jsem se nevyhnul psovi, který na mě vyběhl z nějaké usedlosti. Šlapal jsem do toho strmého kopce co to šlo. Cesta navíc byla zarostlá vysokou trávou, takže jsem mu nebyl schopen ujet. Viděl jsem, jak se jeho čumák skoro dotýká mého kotníku a na volání jeho pána, který se za ním rozběhl nereagoval. Pak se mě ke vší smůle do cesty připletly šlahouny rozrůstajícího se šípku. Tomu jsem se nevyhnul a padl přímo do něj. Byl jsem pěkně nasr…. Naštěstí mě pes nekousl (to bych tedy nevěděl, co mám dělat). Ale poškrábanej od trní jsem byl dost, dres to ale vydržel. Lékárničku jsem sice měl, ale proti vzteklině by mě byla pendrek platná. Výsledkem je to, že touto cestou napříště již nejedu a raději vezmu zavděk chodníku u té hlavní cesty, tak jak jsem vyznačil na mapě.

Přes Kudowu jsem zamířil zpátky do Čech přes přechod v Malé Čermné a po silnici přes Žďárky zpátky do Hronova.

Výpis computeru:
Ujeto: 63 km
Čas jízdy: 3h 19min
Průměr: 18,9 km/h
Nastoupané metry: 1027 m

Mapa trasy online

Fotogalerie – Olešnice přes Peklo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..