Na kole do Ratibořic kolem Špinky

Trasa: Hronov, Kostelecké Končiny, Špinka, Mstětín, Rýznburk, Staré Bělidlo, Ratibořice, Třtice, Studnice, Kramolna, Hronov.

6.7.2006 – Byl volný den a tak jsme se vydali zase na kolo. Vyjeli jsme krátce po 13. hodině za krásného slunečného počasí. No prostě bylo dost vedro. Z Hronova jsme se vydali po zelené kolem Chlomku směrem na Červenokostelecké Končiny. Ze začátku je to příjemná nezpevněná cesta, ale od rozcestí u dubu (nebo co je to tam za strom) se cesta zúží na pěšinku, tak akorát pro jednoho. Na Končinách jsme dále jeli po silnici, přeťali hlavní tah Náchod – Červený Kostelec (tam co prodává elektroniku Lašťovička) a pokračovali po silnici k rybníku Špinka. Touto cestou jsme za mlada jezdili na Pionýrech se koupat.

Ze Špinky jsme pokračovali po zelené a dále po žluté přes Olešnici u Červeného Kostelce do Mstětína. Ve Mstětíně jsme se napojili na cyklotrasu č.4018, která nás zavedla až do Babičina údolí. Cesta vede vedle řeky Úpy a pěkná široká šotolinka v příjemném stínu stromů.

Cestou jsme ještě odbočili na Rýznburk. No když už jsme jeli kolem, tak jsme tam vyšplhali. Stoupání bylo dost příkré a některé úseky jsme museli tlačit. Dalších asi 300 metrů se jelo po vrstevnici úzkou cestičkou, která byla na dost příkrém svahu. Bylo to trochu nebezpečné. Prostředí Rýznburku mě trochu zklamalo, čekal jsem od toho víc. Stejnou cestou jsem se vrátili zpět na cestu kolem řeky, kterou jsem dojeli až na Staré Bělidlo a k Viktorčininu splavu.Tady již bylo spousta lidí, ať už pěších nebo cyklistů, takže se dál musí jet pomalu a velmi opatrně. Protože bylo velmi krásné počasí, bylo tu opravdu spousta lidí. Jedním pivem jsme uhasili žízeň a chvilku poseděli v Ratibořicích před pomníkem Babičky.

Staré Bělidlo
Staré Bělidlo

Pak jsme vyrazili směr Studnice, ale nedokážu přesně říct kudy. Přes most jsme přenesli kola a vyšplhali do stráně a dojeli k silnici, která spojuje Žernov a Zblov. Zde jsme odbočili do prava směrem na Studnici. Po pár metrech kamarád uviděl vlevo polní cestu vedoucí mezi poli a „prej, že si to zkrátíme“. Fakt skvělej nápad :-(. Uprostřed cesta najednou skončila a my jsme museli vést kolo (protože jet se fakt nedalo) kolem vzrostlého pole a vysokou travou, než jsme dorazili alespoň k nějaké sjízdné komunikaci.

Rudrův Mlýn - Ratibořice
Rudrův Mlýn - Ratibořice

Poškrábaní od trav a bodláků, šípků apod. jsme dorazili do Třtice, kde jsme u místního pramenu „Ostré“ vody vyklepali slámu z bot. To jsme už zase byli na značené cyklotrase č. 4057, po které jsme dojeli až do Studnice. Ve Studnici jsme se podívali k restauraci U Petra, kde jsem měl před x lety svatební hostinu. Dále jsme pokračovali po silnici na Kramolnu, kde jsme se zastavili u místních tenisových kurtů.

Pak jsme již nabrali směr domov a přes Náchodský zámek jsme sjeli do Náchoda a po cyklostezce 22 jsme dojeli až k hospodě u Hanušů, kde jsme svou krasojízdu zakončili.

Ujeto: 45 km
Čas jízdy: 2h 56min
Průměr: 15,3
Max. rychlost: 49,7 km/hod.
Počasí: letní, krásně jasno, asi 30 stupňů, teplo.

Mapa trasy:

Mapa trasy: Špinka - Ratibořice
Mapa trasy: Špinka - Ratibořice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..