Žitava 2013

Narychlo spíchnutý Geo a Munzee výlet, který se mimořádně vydařil.

Ve čtvrtek mě kontaktoval +ladabohac, že s +Kacer-Daffy plánují Geo a Munzee výlet do Žitavy na zlevněnou jízdenku So-Ne+. Na rozhodování tedy moc času nebylo, ale s touto partou to je vždy super a tak jsem přikývl. V sobotu jsme tedy se synem a +maaaca nastoupili v Hronově v 4:50 do vlaku, kde už čekal Daffy. Na další zastávce přistoupil velitel +ladabohac.

Lepič
Lepič

Na přípravu nebylo moc času, a tak jednu mysterku luštíme až ve vlaku. Vystřihujeme puzzle a lepíme. No, Láďa lepí všechno kolem, co mu přijde pod ruku. Stihli jsme ji vystříhat ještě dříve, než vystupujeme v Machníně (u hradu vlak nestaví). Jeden z hlavních cílů dne – Transpondér – byl ještě na českém území. Počkali jsme, než vlak odjede z nádraží a pak po kolejích přecházíme most (jinudy cesta nevede) a pokračujeme ke zřícenině hradu Hamrštejn. Pro první krabičku dne se škrábeme na kopec. Je pochopitelně uložena z druhé strany, tak jsme si hrad pěkně prohlédli celý. Poté jsme sestoupili zpět k řece (Lužická Nisa), která tu v srpnu 2010 strhla lávku a místo ní tu postavili Transpondér. Tomu jsou věnovány dokonce dvě keše. Sbíráme indície pro výpočet (jedna multina a jedna mysterka) a několikrát se vozíme tam a zpět. Je to docela sranda. Multina uložená v zemi trochu přimrzla, ale Láďova silná bota ji vydolovala. Mysterka je uložena v prudké stráni, do které stoupáme po čtyřech a ani tak to moc nejde. Pak následoval přesun do Andělské Hory na vlak do Žitavy. Při čekání stihl Láďa založit ještě Munzee.

Transpondér
Transpondér

Do Žitavy vede železnice přes Polsko. Z okna vlaku přesně poznáte, na kterém jste právě území – nemůžete se zmýlit. Hned na nádraží zkoušíme první tradičku. Nenalézáme, aha, poslední log je půl roku starý a pouze DNF. Tak alespoň sejmeme dvě Munzee. Hned před nádražím je ještě jedno nádražíčko úzkokolejné dráhy. Vyfotit a pokračovat. Bylo poměrně chladno, tak svižnější krok nevadil, ale zahřál. Ještě jedno Munzee, dokonce Mystery a s QRkama je konec. Jdeme na keše. První Žitavskou – skutečně se tak jmenuje – uložená u pěkného kostela. Pokračujeme k další, která je u bývalé továrny Robur, která je opuštěná a chátrá. Značka Robur pro nás starší je známá, dobře si ji pamatuji. Kromě této továrny je město hezky upravené se spoustou historických budov. Pěkné na pohled. Přichází na řadu naše vyluštěné puzzle a první earthka. Zaměření mysterky není přesné tak trochu hledáme, ale nakonec se daří. Pro earthku se fotíme před obrovským zkamenělým pařezem. Pokračujeme do historického centra a lovíme zelené krabičky. Některé jsou i zajímavé, např. v dětské lahvi s dudlíkem nebo filmovka na dně trubky zábradlí. Opouštíme pomalu město a pokračujeme do západního parku kolem mystického stromu, kde Láďa uplatňuje svoji výšku při lezení. Na návrší se společně fotíme pro druhou earthku. Při sbíhání dolů Láďa opět v akci, hází slušného prdeláka a zablácenou zadnici si pak čistí loňským spadaným listím.

Fossiler Mammutbaumstubben
Fossiler Mammutbaumstubben

Pojďme raději k moři. Ano, mají zde vybudované umělé moře (Olbersdorfer see), vzniklé zatopením bývalého hnědouhelného dolu. To připomíná obrovské kolesové rypadlo a pár důlních vozíků. Na pláži bylo v toto roční období prázdno, ale po cestách se tu pár sportovců objevilo. Celé jezero postupně obcházíme a lovíme jednotlivé tradičky. Dokonce mně jedna vychází na milník #800. Docela je pěkně udělaná ve falešném kameni. Následující je taky moc pěkná. Keramický ptáček sedící v hnízdečku skrývá schránku s logbookem.

#800
#800

Vracíme se do města, abychom stihli vlak zpět. Bereme to kolem nákupního centra, kde je jedna QR keš a spousta Čechů, kteří sem jezdí nakupovat. Jedna z posledních keší je pro nás trochu oříšek. Nemyslím tu kanálovku, kterou rychle opouštíme. Podcenili jsme domácí přípravu a tak řešíme na místě, zdali je uvnitř. Rozpačitě postáváme před jakousi neobývanou budovou (bývalá škola pro důstojníky). Maaaca zkouší stáhnout alespoň fotohint. Po chvíli rozpaků se odvažujeme jít dovnitř. Procházíme několikapatrovou budovu ale fotohint nenacházíme, jen nějaké nápisy na zdech. Čas se krátí a musíme jít na vlak, takže DNF. Navíc začalo pršet a je dost zima. Těšíme se do tepla.

Kvůli změně počasí, dochází i ke změně plánu. Vynecháváme zastávku v Hrádku nad Nisou a jedeme rovnou do Liberce. Pršet nepřestalo, takže si odlovíme jen jednu (dvě) keše na nádraží a jdeme na polévku a pivo do „nádražky“. V 20:02 odjíždíme do Jaroměře a po přestupu domů.

Žitava
Žitava, 25 keší.

Celkem jsem získal 29 keší z toho 25 německých (včetně nového suvenýru Německo-Sasko). Nachodili jsme celkem 30 km. Cena jízdenky byla 160 Kč.

 

Láďův článek zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..