Březinka a Dobrošov

Trasa: Hronov – Běloves – Březinka – Dobrošov – Jizbice – Lipí a zpět. (29 km)

27.7.2006 – Měl jsem dovolenou a tak jsem tentokrát vyrazil na kolo sám. Potřeboval jsem vyzkoušet nové boty na kolo Specialized SPT MTB a nové našlapné pedály Shimano SP-M520. Také jsem se dlouho chystal na focení bunkru Březinka, u kterého jsem ještě nebyl. Takže tento výlet byl trochu kombinovaný mezi cyklo a foto.

Bunkr Březinka
Bunkr Březinka

Vyrazil jsem tentokrát dopoledne po cyklostezce č. 22 do Náchdoda. Je potřeba dorazit k hotelu Bonáto v Bělovsi a odtud je Březinka po zelené turistické značce vzdálena asi 1 km. Hned po vjetí do lesa jsem ale musel přenés kolo přes pár schodů. Pak ale cesta stoupá strmě vzůru. Chíli se šlapat dá, ale pak už jsem to vzdal a kousek to vytlačil. Vystoupá se na pláň, odkud je krásný výhled na Náchod a okolí. Bunkr se ještě trochu skrýval za stromy. Přímo k němu jsem kolo taky kousek strkal. Informace o bunkru a otevírací době lze najít přímo na jeho webových stránkách www.brezinka.cz. Dovnitř jsem ani neplánoval jít, přece nenechám kolo venku bez dozoru. Ale jednou se zajdu podívat i dovniř, asi to tam bude pěkné. Tak jsem si udělal pár foteček a chvilku se zde zdržel. Zepředu vypadá bunkr pěkně opraveně, ale ze zadu tam mají pěknej bordel!

Bunkr jsem si vyfotil skoro ze všech stran, kromě té strany s tím nepořádkem. Slunce svítilo zpravidla přímo do objektivu, takže pro fotografování nebyly nejlepší podmínku. Asi to chce fotit odpoledne. Spokojen se spoustou fotek jsem opět nasedl na kolo a stoupal dále do lesa po zelené značce k dalšímu bunkru Lom. Ten je schován přímo v lese a není tak pěkně zvenčí opraven. Také je mnohem menší. Krátký úsek asi 15 m nelze projet na kole.

Od bunkru Lom jsem zase pokračoval kolmo, vyjel jsem z lesa a přes luční cestu doputoval k rozcestníku na Dobrošově. Zajel jsem se nejprve podívat k velitelskému bunkru Můstek, z kterého je udělána taková rozhlednička. Odtud je opravdu vidět do všech stran, ale za takto tropického dne opar nedovoloval větší viditelnost.

objekt Zelený, pokladna
objekt Zelený, pokladna

Hlavní expozice pro návštěvníky je ale instalována pod velitelským bunkrem v bunkru Zelený, kolem kterého jsem jen víceméně projel, protože jeho větší část je pod zemí. Pokračoval jsem směrem vzhůru k Jiráskově chatě a odtud po cyklotrase č.4097 do Jizbice a přes Lipí příjemným dlouhým sjezdem po silnici do Náchoda a po cyklostezce zpět do Hronova s malou zastávkou v Běloveských lázních, kde jsem si nabrat minerální vodu do láhve.

Ujeto: 29 km
Čas jízdy: 1h 38min
Průměr: 17,4
Max. rychlost: 48,6 km/hod.
Počasí: letní, krásně – opar, více jak 30 stupňů, teplo.

Mapa trasy:

trasa Březinka - DObrošov
trasa Březinka - Dobrošov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..