Cyklovýlet: Hronov, Malá Čermná, Kudowa, Česká Čermná, Borová, Olešnice, Rokolský most, Peklo, Hronov.

Hraniční přechod: Berzowie - Česká Čermná
Hraniční přechod: Berzowie - Česká Čermná

6. května 2006 Tak jsme byli včera zase na kole. V přijatelném počasí za slunečna bylo takových odhaduji 22 stupňů, ovšem foukal trochu studený vítr. Tedy vlasně foukal docela dost. Cíl byl jasný – Olešnice v Orlických horách. Vyjeli jsme jako obvykle ve 12:45. Tento čas nám vyhovuje myslím nejlépe. Zvolili jsme trasu (č.4020) přes Velké Poříčí do Malé Čermné na hraniční přechod do Polska. Po cestě foukal dost silný vítr, z čehož jsme opravdu neměli radost.

Za přechodem jsme se napojili na polskou cyklotrasu, která vede vedlejšími ulicemi, abychom nemuseli po frekventované hlavní cestě. Myslím, že byla značená žlutě. Zadem jsme projeli Kudowu Zdroj a odbočili vlevo přes hlavní cestu u hotelu a vydali se (stále po žluté cyklotrace) stoupat ke hraničnímu přechodu Brzowie – Česká Čermná. Z Kudowy je to celkem asi 6 km (od přejezdu hlavní cesty asi 3 km).

Hranice zpět do Česka jsme překročili bez povšimnutí – celníci zde nebývají – a po jednom kilometru jsme byli v České Čermné. Tady jsme odbočili vlevo na Borovou po cyklotrase č.22. Je to asi 3 km stoupání. Přes Borovou se mírně klesá, aby jste si odpočinuli na další stoupání hned za koncem obce. Vystoupali jsme až k rozcestí U Jedle. Zde cyklotrasa č. 22 pokračuje vlevo sjezdem po ne příliš kvalitní staré asfaltce plné dír a štěrku. Projeli jsme kolem rekreačního a školícího střediska Policie Dlouhé – Rzy, dolů k Zelinkovu mlýnu, kde se trasa napojuje na silnici do Olešnice. Po mírném stoupání jsme se dostali až na náměstí v Olešnici v Orlických horách, bylo před třetí hodinou. Z České Čermé to bylo asi 9 km.

Olešnice v Orlických horách
Olešnice v Orlických horách

V Olešnici bylo náměstí plné lidí, probíhal zde Majáles. Tady jsme se pokoukali a chvíli si odpočinuli při jednoum chlazeném pivu. Raději jsme si oblékli bundy, protože slunce již tolik nehřálo a foukal stále studený vítr. Z olešnice se dá jet na spostu zajímavých míst (Šerlich, Číhalku – hraniční přechod, okruh po hraničním opevnění, nebo výhledouvou trasu č. 4214). My jsme ale vyrazili zpět k domovu pro cyklotrase č. 4035 směrem na Rokolský most a Peklo. Je to příjemný sjezd už se nemusí do kopce :-). K Rokolskému mostu vede trasa po normální silnici a odtud (po odbočení vlevo a vpravo) pokračuje po lesní asfaltce až do Pekla. Z Olešnice to je 15 km.

Peklo
Peklo

V Pekle jsme se zase zastavili. Je zde příjemně. Bylo pěkně, tak tu bylo spousta lidí – pěších i cyklistů. Opět jsme se zde občerstvili. Už se nám pak nechtělo do kopce na Lipí, tak jsme jeli přes Ostrovy, kde je ten známý neprůjezdný úsek. Já jsem kolo přenesl přes příkrou stráň, Pepa ho provedl řekou. Dále byla cesta trochu blátivá, takže nás bude čekat mytí kola. Z Náchoda do Hronova jsme jeli klasickou cyklostezkou, na které zase foukal silný vítr.

Ujeto: 57 km
Čas jízdy: 3h 11min
Průměr: 17,8
Max. rychlost: 44,8 km/hod.
Počasí: jarní, krásně, asi 22 stupňů, vítr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..