Okolo Broumovských stěn

Amerika

22.7.2006 – Další cyklovýlet jsme s kolegou naplánovali, pro nás neobvykle, na sobotu dopoledne. Start byl v devět hodin ráno. Letošní léto je opravdu tropické, takže se dalo předpokládat vedro. Plán trasy byl: Hronov – Police – Slavný – Amerika – Hvězda – Hlavňov a zpět do Hronova.Z Hronova jsme vyrazili po cyklostezce č.22, která vede přes Lísky kolem dřevařských závodů na Kozínek. Je to lepší než jet po hlavní silnici, kde jezdí blázni v autech. Z Kozejnku jsme pokračovali po žluté turistické značce polní a lesní cestou spestřenou přejezdem po lávce přes říčku. Přeťali jsme silnici spojující Mýto a Srbskou a začali prudce stoupat do kopce na Bezděkov.

V Bezděkově jsme projeli kolem kostela a napojili se na hlavní silnici, po které jsme dojeli až do Police na náměstí. Čekal jsem zde nějaký cyklistický rozcestník, ale žádný zde nebyl, pouze turistické. A tak jsme pokračovali směrem na Suchý důl. Nic pěkného nás nečekalo, to jsme věděli. Z Police se stále více nebo méně stoupá přes Suchý důl až na Slavný (610 m). Na Slavném jsme konečně opustili silnici a zabočili vpravo po cyklotrase č. 4001, která nás měla dovést až do Křinic – Ameriky. Projeli jsme kolem vysílače nějakého mobilního operátora. Cesta byla zpevněná takovým tím hrubým asfaltem, takže se jelo pohodlně. Vydýchali jsme předchozí stoupání a na dalším rozcestí jsme se pustili do terénu.

Na tomto rozcestí jsme patrně udělali chybu a najeli na cyklotrasu č. 4004, která vede napříč Broumovskými stěnami. To jsme v plánu rozhodně neměli. Měli jsme pokračovat dál kolem Božanovského špičáku po 4001. Asi nás zmátlo značení cyklomaratónu Sudety. No, tuto trasu jim teda vůbec nezávidím, protože obsahuje jeden dost náročný sjezd. Prudký a plný velkých balvanů. Tady si teda zlomit nohu, tak je pomoc opravdu daleko. Proto jsme asi dvě obtížná místa (značená třemi vykřičníky) raději sešli po svých.

Na dalším rozcestí Pod Velkou kupou jsme se vydali vlevo zase po č.4001. Směrovka ukazovala k našemu cílovému bodu Křinice – Amerika 6 km. Cesta je zde příjemná s výhledem směrem na nedaleký Broumov, jen jsem také čekal výhled na nějaká skaliska, kterých jsme se dočkali pouze jednou, když jsme projížděli poblíž Martínkovic kolem ohrady s dančí zvěří. Poslední km do Ameriky se jelo na hranici polí a lesa.

V Americe jsme si dali malou přestávku. Je zde útulná restaurace uvniř pěkná, ale zvenku nic moc. Také jsme zde potkali nějakou partu bikerů, kteří právě brázdili okruh marotónu Sudety. Všichni jsme se osvěžili výbornou točenou colou a opět nasedli na kolo. Colu jsme si také nechali natočit do našich cyklistických lahví, protože již byli prázdné. Pozor od restaurace vedou čtyři cesty, ale rozcestník je až asi 300 m pod restaurací. To nás trochu zmátlo a poprvé jsme trochu zakufrovali, když jsme se vydali po směrovce ke kapličce sv. Marie Sněžné. Odtud jsme se zase vrátili a teprve pak narazili na správný rozcestník pod restaurací. Přesedlali jsme na červenou cyklotrasu č. 4000 směrem Pod Pasy. Jo mimochodem z Ameriky lze také jet přímo na Hvězdu a to po modrožluté šipkované značce (trasa Sudety).

Červená trasa č. 4000 nás vedla mírným stoupavým traversem po lesní cestě až k další zrekonstruované kapličce sv. Huberta. Zde jsme podruhé trochu kufrovali, protože jsme u ní zabočili vlevo do stoupání (které by nás ale asi přivedlo zpět do Ameriky), ale vrátili jsme se a pokračovali rovně. Chtěli jsme totiž trefit odbočku vlevo, která je značena na mapě, a neklesat až dolů k silnici č.303 Pod Pasa. Nakonec jsme ji trefili a nemuseli je šlapat. Vyjeli jsme z lesa před poslední zatáčkou. Zde byl celkem slušný provoz aut, dokonce jsme zahlédli červené Ferrari Jaromíra Jágra – opravdu, alespoň kolega říkal, že to byl on. Takže jsme tu zatáčku vyšlapali a byli rádi, že hned zase můžeme odbočit do lesa. Stále jsme pokračovali po cyklotrase č.4000 až dolů do Hlavňova. Úmysl pokračovat na Hvězdu jsme museli opustit, protože nás trochu tlačil čas, abychom stihli další odpolední akci. Přímo v Hlavňově nás překvapila krátká přeháňka, kterou jsme přečkali v autobusové zastávce.

Do Police jsme jeli již po silnici přes Bukovici. Na náměstí jsme si dali výbornou točenou zmrzlinu a pokračovali po silnici přes Petrovice do Hronova. Na Kozejnku jsme opět odbočili ze silnice a jeli zadem přes Dřevíč, aby jsme se vyhnuli silničnímu provozu. Výlet se mě líbil, ale budu se sem muset ještě někdy vrátit, protože jsme po cestě udělali spostu chyb. Možná, že stejný okruh nepojedu, ale nějakou jeho variaci určitě ano.

Ujeto: 48 km
Čas jízdy: 3h 02min
Průměr: 15,9
Max. rychlost: 51,7 km/hod.
Počasí: letní, krásně jasno, více jak 30 stupňů, teplo.

Mapa trasy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..