Dovolená Velký Meder 2003

Velký Meder 2003 – Slovensko

Termín: 12.-19.7.2003
Místo: Veľký Meder, SK
Ubytování: v soukromí
Stravování: pouze večeře
Cestovní kancelář: CA PRECIS
Doprava: Karosa Lux, Krejza Petr, Eurobus, Hejtmánkovice 37, 550 01 Broumov
Osoby: 2 dospělí, 1 dítě (Mareček 4 roky)
Cena celkem: 8770 Kč

Příprava na dovolenou

Vyměnili jsme si 3000 SK (v kurzu 7777 Kč za 100 SK). SK byly dražší něž před rokem. Cestovní zdravotní pojištění stálo u VZP 360 Kč pro 3 osoby (17Kč/den pro dosp., 11Kč/den pro dítě).

Obecně o Veľkém Mederu

O historii termálního koupaliště si přečtěte na webu Veľkého Mederu. Termální koupaliště s pěti bazény, tobogánem a skluzavkou, vstupné 70 SK na den, děti 50 SK. Vedle je krytý bazén se sedacím a perličkovým bazénem, vstup 50 SK. Koupaliště a krytý bazén nejsou propojeny a ani zde nefungují vrácenky. Na náměstí je obchodní centrum Billa (potraviny). Hned vedle je cukrárna s dobrou zmrzlinou. Po celém městě jsou malé obchůdky (soukromníci) především s ovocem a zeleninou za dobré ceny. U náměstí je obchod s výpočetní technikou, kde mimo jiné možnost veřejného internetu (cena 1 SK/min), ten je i v krytém bazénu.

plavecký bazén: hloubka: 2m
teplota: 25°C
plocha: 1250m2
rekreační bazén „Z“ pro neplavce: hloubka: 0,20-1,65m
teplota: 33°C
plocha: 525m2
italský bazén s tobogánem a skluzavkou: hloubka: 0,80-1,70m
teplota: 28°C
plocha: 300m2
délka tobogánu: 98m
délka skluzavky: 18m
brouzdaliště (do 5ti let): hloubka: 0,20-0,50m
teplota: 30°C
plocha: 312m2
sedací bazén s termální vodou (pro starší 15 let): hloubka: 0,80m
teplota: 36°C
plocha: 586m2
údaje jsou bez záruky, nikde v areálu termálního koupaliště se mi je nepodařilo zjistit

1. den – sobota 12.7.

Autobus nás nabral na hronovském náměstí v 455 hod. Zastavujeme ve Velkém Poříčí u hasičárny a nabíráme vedoucího zájezdu pana Hurdálka jež je i vlastníkem CK Precis, se kterou cestujeme. Sedíme hned za řidičem, takže hned v Náchodě vidíme na předním skle, že začalo trochu poprchávat.
Na cestu to je dobré počasím, ale na koupání moc né. Ráno jedu v kraťasech a v mikině, přestože je zatím jen 8°C. Přes Českou Skalici a Jaroměř přijíždíme v 543 do Hradce Králové, kde nastupují další rekreanti. Už se trochu oteplilo asi na 15°C a neprší. Další rekreanty nabíráme v 630 ve Vysokém Mýtě a v 720 ve Svitavách. To již byli poslední a autobus je plný. Vedoucí zájezdu nyní mohl všem zdělit nějaké organizační věci ohledně stravování a fakultativních výletů. V 8 hodin opět začalo pršet. O 20 minut pozděli zastavujeme u benzinky na toaletu. Na slovenské hranice u Břeclavi přijíždíme v 945. Předjíždíme dost velkou frontu osobních aut (odhaduji tak na 3 hodiny). Odbavení trvalo zhruba 15 minut a pokračujeme v cestě již po Slovensku. Nemáme slovenskou dálniční známku a tak sjíždíme z dálnice a jedeme směr Kůty a Malacky (1020 hod.). Mimochodem stále prší. Kolem jedenácté projíždíme Bratislavou. Po půlohodině děláme další přestávku na toaletu. Už přestalo pršet, ale je stále zataženo. Do Veľkého Mederu přijíždíme ve 1230 hod.
Autobus rozvezl rekreanty, kteří byli ubytováni v soukromí (včetně nás). Bydlíme v paneláku na Želiarské ulici č.p. 1996 na sídlišti M. Corvina u paní Petronely Petöcz. Dala nám na sebe telefonní číslo, kdyby bylo potřeba a další důležité informace. S ubytováním jsme velice spokojeni, i když na koupaliště to je přeci jenom kousek cesty.
Billa Odpoledne zase prší a tak jsme zašli mezi čtvrtou a pátou na nákup do hypermarketu Billa. Koupili jsme nějaké základní potraviny a něco ke snídani. Dělám taky první fotky novým digiťákem, jen aby se neřeklo (všechny fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii). Na večeři jsme večer dorazili v 1830, cesta od ubytování trvala velmi volným krokem asi 20 minut. Restaurace a hotel Thermál byla od loňska zcela přebudována a nutno říci, že vypadá velmi dobře. K věčeři byla česneková polévka, kuřecí prsa plněná po pařížsku s rýží, jako dezert meloun. Před večeří jsme si koupili 3 koláče s tvarohem za 2250 SK na zítřejší snídani. Procházkou jsme se vrátili na ubytování kolem osmé.

[ad name=“Ad do článku 468×60″]

2. den – neděle 13.7.

Vstáváme až v 820, trochu jsme si přispali ze včerejší únavné cesty. Děláme si snídani. Venku je stále zataženo a 24°C. V deset vyrážíme na nákup do Billy, kupujeme si přebal pití a něco k obědu. Je stále zataženo a jen asi 21°C, na koupání to moc není! Stavujeme se na dobrou zmrzlinu ve vyhlášené cukrárně (kopeček 4 SK). Zpět na ubytování se vracíme kolem poledne a děláme si guláš s těstovinami. Pak jsme dali Marka spát a až v 1530 vyrážíme do krytého bazénu.
Krytý bazén Nakonec jsme se museli zase vrátit, protože začalo děsně pršet. Znovu jsme odešli až ve čtyři. Vstupné do krytého bazénu bylo letos pro dospělé 60 SK, pro děti 50 SK, skřínka 10 SK (záloha na klíče 20 SK). S hygienou ve sprchách a šatnách to není na velké úrovni a to díky velkému množství lidí, kteří se tu vystřídají. K večeři jsme přišli v 1830, byla zeleninová polévka (nic moc), smažený sýr hranolky nebo hovězí tokáň s těstovinami, dezert puding. Dokoupili jsme pro Marka poloviční porce večeře (za 840 SK), letos je to o dost dražší. Volnou procházkou jsme se vraceli na ubytování. Cestou jsme ještě koupili vynikající meruňky za 22 SK/kg. Na ubytování jsme dorazili před osmou. Počasí není teda zrovna dovolenkové.

3. den – pondělí 14.7.

brouzdaliště Konečně jasno a svítí sluníčko! Vstáváme v 800 a děláme si snídani. Pohoda a nikam nespěcháme, doufáme, že dnes už bude konečně pěkně, a že si to na koupališti užijeme. V 1000 jsme dorazili na koupaliště. Vstupné pro dospělé je 70 SK, děti a důchodci 50 SK. Je to dost drahé, údajně v Komárně je vstupné lacinější (40 SK) a odpoledne je dokonce poloviční. Na koupaliště se dá koupit i permanentka na sedm vstupů – ušetříte jeden vstup, ale tu jsme nekupovali, protože jsme nevěděli, jestli nebude celý týden pršet. Na koupališti je k dispozici pět bazénů (viz. rámeček v levém sloupci). Lehnout si můžete buď přímo na slunce nebo do chládku stromů. V ceně vstupného je zdarma tobogán a skluzavka, můžete si zahrát velké šachy a děti určitě ocení minigolf, ty menší pěkné pískoviště.
K obědu jsme měli udělaný chleba se salámem a se sýrem. Na přilepšenou jsme si koupili Wafli (20 SK), Langoše (25 SK), nanuk Ledňáček (16 SK). Ve čtyři hodiny se zase zatáhlo a tak v 1700 odcházíme z koupaliště na ubytování, abychom se v 1830 vrátili na večeři.
K večeři byla fazolová polévka a vepřový řízek s hranolkami, dezert české buchty (na slovenský způsob). Po večeři jsme si ještě koupili lázeňské oplatky (kus za 4 SK). A na zpáteční cestě na ubytování v pouličních stáncích vynikající meruňky a broskve. Do našeho paneláku jsme dorazili v osm, pak už jsme se jen dívali na televizi a šli spát.

4. den – úterý 15.7.

vodník Vstáváme až v 830. Vypadá, že bude opět pěkný den. V 1000 vyrážíme na koupaliště. Je krásně jasno a teplo. Voda se mě zdá ještě teplejší než včera. K obědu si dáváme chleba se slovenskou klobásou nebo s paštikou. Marek si koupil velkou cukrovou vatu (20 SK). Dnes se Marek poprvé nadlouho potopil pod vodu s plaveckými brýlemi. Od té doby nic jiného nedělá. Zase dělá ve vodě pokroky! Já jsem si po obědě koupil pizzu (30 SK) a Marek Wafli (20 SK). Vydrželi jsme na koupališti až do 1700 hodin, ale pak už jsme spěchali na ubytování, protože jsme chtěli ještě před večeří chtěli zajít do Billy koupit něco k jídlu a hlavně pití.
Na večeři jsme dorazili v 1900 hod. Hrachová polévka a segedýnský guláš nebo šunkafleky a ovocný salát. Od 2000 od CK naplánováno posezení před hotelem Thermál. byli jsme tam jen chvilku, abychom zjistili, na který fakultativní zájezd se pojede. Chtěli jsme se podívat do Komárna, ale nebylo dostatek lidí. Jelo se jen na vodní dílo Gabčíkovo. Tam jsme byli loni a tak jsme nejeli. Na ubytování jsme dorazili v 2100.

5. den – středa 16.7.

zmrzlina Vstáváme již tradičně v 830. V deset jsme vyrazili před panelák na místní trh, kde jsme si koupili nějaké papriky a rajčata. Pak jsme šli do města do směnárny (vedle té cukrárny) vyměnit nějaké peníze. Byl tam nejlepší kurz (1 Kč = 127 SK). Vyměnili jsme si za 500 Kč (635 SK). Když už jsme byli u cukrárny, tak jsme zašli na zmrzlinu (4 SK za kopeček). Byla opravdu vynikající. Cestou jsme koupili ještě pár jablek, vzali doma tašky a vyrazili na koupaliště. V 1130 jsme dorazili na koupaliště. Dnes v „Z“ bazénu nebyla tak teplá voda jako včera, ale i tak to bylo prima. Něco jsem vyfotil a nafilmoval a dokonce jsem viděl jednu porážku v šachu. S foťákem jsem byl i na tobogánové věži fotit, tak uvidíme co z toho bude. K jídlu jsme si koupili klobásu (25SK / 10 dkg), Marek samozřejmě Wafli. V 1830 odcházíme z koupaliště přímo na večeři.
Čínská polévka s těstovinami na kari a vepřový bůček s klobásou, brambor, meloun. Napsali jsme jeden pohled a jdeme ho hodit do schránky, která je hned před koupalištěm. Na ubytování jsme se vrátili v 1945 volnou procházkou přes pěkné uličky, které žijí především z turistického ruchu.

6. den – čtvrtek 17.7.

tobogán Tentokrát už v 930 jsme vyrazili na koupaliště. Potvrdila se přepověď počasí a je oblačno až zataženo, i když teplo. Sporadicky vykoukne slunce zpoza mraků. Dopoledne moc možností k opalování nebylo (mě to rozhodně nevadilo), ale odpoledne to bylo výrazně lepší, přestože slunce tolik nepálilo jako minulé dny. Ovšem na zítra hlásili počasí ještě horší, tak uvidíme. K obědu jsme měli sekanou z Billy a k tomu si koupili ještě Langoše a zmrzlinu. Odpoledne se počasí umoudřilo a bylo dost teplo. Dal jsem si točené pivo (20 SK) a Marek chtěl popcorn (13 SK). V 1800 jdeme na večeři a pak na ubytování.

7. den – pátek 18.7.

Vstáváme až před devátou hodinou. Celou noc pršelo a tak je ráno zataženo a chladno. V 1130 jsme vyšli na procházku a do města. U soukromého řezníka jsme si koupili klobásu a vedle ve stánku nějakou zeleninu. Pak jsem si šel vyfotit místní kostel v ulici sv. Štefana. V této ulici jsou samé restaurace, takže se zde dá dobře najíst. Na ubytování jsme se vrátili v 1300 a udělali jsme si k obědu gulášovou polévku. V 1630 jsme vyrazili na lehkou procházku, zašli ještě na zmrzlinu. Ještě jsme si vyměnili za 200 Kč (254 SK). Dnes to na koupání opravdu nebylo a do krytého bazénu se nám opravdu nechtělo.
K večeři byla špenátová polévka (fuj!) a pečené kuře, Marek měl palačinky. Jako dezert byly věnečky. Pak jsme šli procházkou se podívat na místo, kde jsme bydleli loni a odtud zpět na ubytování, kam jsme dorazili v 1945.

8.den odjezdu – sobota 19.7.

Vstáváme v 800 hodin. Mezi 900 – 940 je naplánován nakládání zavazadel a odjezd z Veľkého Mederu. Trasa: 1000 Dunajská Streda, 1030 Bratislava, 1145-1210 hranice, 1225-1255 přestávka na toaletu 1355 výjezd z Brna, 1445 Svitavy, 1520 Litomyšl, 1535 Vysoké Mýto, 1615 Hradec Králové, 1700 Náchod, 1715 Hronov.

Závěr a hodnocení

Marek na pískovišti Letos jsme už věděli do čeho jdeme a tak jsme neměli obavy. Snad jen s ubytování to byla trochu neznámá, ale je nutno říct, přestože bylo více vzáleno od koupaliště (15-20 minut) tak byt 3+1 pro sebe neměl vůbec chybu. Počasí možná trochu zlobilo, museli jsme využít i krytý bazén, ale kdo si dovede počasí objednat. Thermální koupaliště je velmi prostorné a každý si místo pro svou deku vždy najde. Za teplého počasí je v bazénu „Z“ pro neplavce dost lidí, ale lze to kompenzovat plaveckým bazénem, kde je voda trochu studenější a nejsou zde postávající lidi. Krytý bazén je pěkný, ale hygiena je zde příšerná! „Zlatej Náchodskej bazén.“ Ale když prší musíte mu vzít za vděk.

Odkazy

Veľký Meder – město a koupaliště
Termál s.r.o. – krytý bazén
Madnet – internet provider

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..