Jak archivuji digitální fotografie

Když už fotíte digitálním fotoaparátem, je nanejvíš vhodné nějakým způsobem fotky archivovat a třídit.

Já požívám Zoner Media Explorer 6.0. Začal jsem už s verzí 5, která se mě dostala pod ruku těsně po koupi digitálu a musí říct, že mě docela nadchla. Byť to byla verze HOME, kterou jsem dostal zdarma s nějakou recyklací barevného inkoustu. Verze 6 jde ještě dál a je v mnoha věcech vynikající. Tu jsem si koupil loni na Invexu.

Po prvním spuštění bude uživatel překvapen trochu ne-windows prostředím, ale brzo si na to zvykne. Nebudu zde popisovat, co všechno ZME 6 umí, to si vážený čtenář najde na webu Zoneru. Jen se zmíním o pár věcech, které se mi líbí nebo nelíbí.

Nejvíce si cením práce s EXIF informacemi, kde kromě údajů zapisovaných přímo fotoaparátem, lze uložit název a popis fotografie a především klíčová slova, jak pro jednu fotku, tak i hromadně. Tyto informace pak pomáhají při vyhledávání fotek. Jen se mě trochu nelíbí dialogové okno pro zadávání popisu fotografie a klíčových slov. Musí se mezi nimi přepínat přes rozbalovací menu. Vhodnější by bylo použití např. záložek. Protože se tyto informace ukládají do EXIFu, tedy přímo do jpg, není problém fotku přesunout, aniž byste o popisky přišli.

V šesté verzi je možno upravovat fotky i klonovacím razítkem, které zajistí drobné retuše. Fotka se dá vylepšovat i různými filtry, které považuji za samozřejmost. Velice dobrá věc při editaci úrovní je histogram a zobrazení přepálených míst na fotografii. Tyto funkce takovéto programy běžně nemají. Efekty moc nepoužívám, snad jen když chci vytvořit dojem staré fotografie. Zato se mě líbí funkce na srovnávání horizontu, úpravy kolinearity a redukce červených očí.

Nelíbí se mě na ZME prohlížení fotek v jejich maximálním rozlišení. To lze provádět buď spuštěním ZME editoru nebo slideshow. Proto pro rychlé procházení obrázků v celoobrazovkovém režimu používám Irfanview.

Pokud potřebujete dát fotečky na web, ZME vám vygeneruje galerii v několika předpřipravených layontech. Vzhled galerie si můžete vytvořit i sami, ale je to zbytečně složité. Mojí oblíbenou je černá & šedá.

Poslední veledůležitou věcí při archivaci je pojmenovávání souborů. Originální názvy souborů neponechávám, ale přejmenovávám v ZME pomocí funkce hromadného přejmenování do tvaru RRRRMMDD_NAZEV_PP.jpg (RRRR-rok, MM-měsíc, DD-den, NAZEV-krátký název fotky/fotek, PP-pořadové číslo). Takže název fotky může vypadat třeba takto 20040731_bazen_02.jpg. Zatím mě tento postup zcela vyhovuje, ale netvrdím, že je ten nejlepší. V komentářích se můžete vyjádřit, jaký způsob používáte vy.

Jednotlivé soubory ukládám do adresářů, které mají maximálně dvě úrovně zanoření. Možná existuje nějaká vyjímka se třemi. První úroveň je více obecná, např. města, zvířata, rodina, dovolená, atd. Druhá je více upřesňující např. DovolenáChorvatsko2003, makrozvířata, makrokvětiny, atd.

Jak archivujete fotky vy? Vyjádřete se v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..